Asit yönetimi

Asit; karın boşluğunda sıvı birikimi olduğunun ve ilerlemiş karaciğer hastalığının ya da belirli kanser hastalıklarının belirtisidir.

Altta yatan hastalığa bağlı olarak, hafif tarzdakiler genellikle ilaçla ya da tuzun yasaklandığı bir diyet ile veya bu yöntemlerin etkisizliği durumunda; parasentez adı verilen ve sıkça tekrarlanan drenajla veya karaciğer içinde yapay bir kanal oluşturularak kan damarlarında basıncı düşüren TIPS olarak adlandırılan bir şant (Transjugular Intrahepatic Portosystemic Shunt) yerleştirilmesi gibi vücut içine cerrahi girişim metodlarıyla, oluşan asit miktarının azaltıldığı tarzlarda tedavi edilebilir.

Ancak, bu yöntemlerin olumsuz yanları bulunur ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilirler.

alfapump sistemi hem hastalar hem de doktorlar için asit yönetiminin daha iyi bir şekilde sağlanabilmesi için geliştirilmiştir ve PIONEER Klinik çalışması* alfapump'un karaciğer hastalağında etkili ve güvenli bir tedavi olduğunu kanıtlamıştır. Asitin otomatik ve sürekli olarak çıkarılması için dünyada ilk ve tek sistem olan alfapump, bu uzun soluklu sorunda çok ihtiyaç duyulan etkili ve doğal bir çözüm sağlar .

*Bellot et. al. Automated Low Flow Pump System for the treatment of Refractory Ascites: a multi-center safety and efficacy study. JHepatol (accepted for publication)